Teljesen flow-ban - Jóga, Pilates, Thai Chi, Qi Gong

JÓGA
A jóga egy filozófiai tanítás, amely több mint 2000 évvel ezelőtt Indiában keletkezett. A szó gyökere a szanszkrit nyelvből ered, és azt jelenti: „egyesíteni” vagy „összekapcsolni”. E két jelentés alapján jól megérthető, miről szól a jóga: test, lélek és szellem harmonikus egységbe hozásáról.
Ez különböző testhelyzeteken (ászanák), légzőgyakorlatokon (pránájáma) és meditációkon keresztül valósul meg. A zene sokszor segít az ellazulásban. A jógának különböző irányzatai vannak, például a dinamikus Vinyasa Flow, vagy az erőnlétet fejlesztő Power Yoga. De léteznek csendesebb változatok is, mint a Hatha Yoga vagy a Yin Yoga. A jógázás serkenti a vérkeringést, erősíti az izmokat, és oldja a feszültséget,
A kézpozíciók (Mudrák) az energiaáramlást szabályozzák. És hogy mikor a legjobb jógázni? Ha a nap süt, menj ki a parkba. Vedd le a cipőd, és gyökerezz le – úgy, mint egy igazi jógini vagy jógí.
PILATES
A teljes testet megdolgoztató Pilates nemcsak az izomzatot, hanem a lelket is erősíti. A gyakorlat a 20. század első felében született, és Joseph Hubertus Pilates német feltalálóról kapta a nevét. A módszer eredetileg hadirokkantak rehabilitációjára szolgált.
Pilates különféle sport- és egészségügyi területeken is elterjedt, főleg a rehabilitációban, valamint sportolók és színészek körében. Ez a sport különösen a testtudatosságot és az önbizalmat fejleszti. Az „ellenállás nélküli erő” elvén alapul. A gyakorlatokat tudatos légzéssel kombinálják.
Különösen érdekes: egyes kutatók szerint a Pilates pozitívan hat a Parkinson-kórban szenvedő betegekre, mert elősegíti a testtartást és a stabilitást. Emellett javítja a mobilitást, a vérkeringést, és oldja az ízületi blokkokat és izomfeszültségeket - mondja a 30felett.hu szerkesztője.
TAI CHI
A teljes neve: Tai Chi Chuan, ami azt jelenti: „A legmagasabb végső harcművészet”. A Csuan szó harcot jelent – így a Tai Chi eredetileg a császári Kínából származó harcművészet.
Manapság inkább meditatív mozgásformaként ismert. A Tai Chi a Jin és Jang közti egyensúly keresésére, és a test belső energiájának (Qi) áramlására összpontosít. A mozdulatok lassúak és áramlóak, és nem csak koncentrációt, hanem kitartást is igényelnek.
A cél: megtalálni a belső békét és harmonikusan mozogni. A gyakorlás során növekszik a mozgékonyság, javul a testtartás, és csökken a stressz.
A Tai Chi kiválóan alkalmas kezdőknek és időseknek is. Egy kis testmozgás a parkban vagy egy fa alatt – máris tehetünk valamit testi-lelki jólétünkért.
QI GONG
A Qi Gong gyökerei az ősi Kínáig nyúlnak vissza. Már i.e. 2000 körül is gyakorolták, az első írásos feljegyzések több mint 3000 évesek. A Qi Gong a kínai orvoslásból, filozófiából és harcművészetekből ered. A „Qi” jelentése életenergia, a „Gong” pedig gyakorlást, munkát jelent – tehát „az életerő művelése”.
A Qi Gong célja, hogy a test és a szellem összhangba kerüljön, a belső energiák szabadon áramoljanak, és megelőzzük a betegségeket. A mozdulatok lassúak, a légzés szabályozott, a tudat fókuszált. Gyakran hasonlítják a Tai Chi-hez.
A gyakorlatok segítenek ellazulni, belső nyugalmat találni és kapcsolatba lépni a természettel. Elég hozzá egy fa árnyéka – próbáld ki!